מתמטיקה מהחיים 1# – באיזו קומה גר החבר?

אי אפשר להפריז בחשיבות של שאלות מתמטיקה הלקוחות מהחיים האמיתיים. מתמטיקה היא קודם כל דרך בה מתבוננים על העולם, מזהים תבניות או סדירויות. ככזו, מתמטיקה היא גם אמצעי לפתרון בעיות ואחת המטרות שלנו, כמורים, היא להצביע על הכלי הזה ככלי יעיל. בנוסף, שאלות מהחיים תהיינה בדרך כלל מעניינות יותר ומאתגרות יותר ולכן מזמינות יותר לפתרון. מכאן שיש חשיבות עליונה לשאול שאלות הלקוחות מ"העולם האמיתי". הבעיה הא שברבים מאוד מהמקרים העולם האמיתי הופך להיות החצר של משה, שהיא "חצר מלבנית באורך 5 מטרים וברוחב 2 מטרים". נו באמת, ככה נראות חצרות? ואם באמת זה ככה, למה שיהיה לי אכפת מהחצר של משה?

העולם האמיתי שאנחנו צריכים לתאר בבעיות שאנו מציבים לתלמידים צריך להיות קשור לעולמם האמיתי של הילדים ולכן נגיש ויותר מעניין.

כאשר הבן שלי היה בכיתה א' ליוויתי אותו אחר הצהרים אחד בדרך לבית של חבר.

"אתה יודע את הכתובת?" הוא שאל אותי.

"כן," עניתי, "בניין מספר 5, דירה 17".

-"איזו קומה?"

מי יודע באיזו קומה גר החבר?

זו היתה שאלה שלא היתה לי תשובה עליה. באמת לא ידעתי. הפתרון שלי בדרך כלל הוא לצלצל באינטרקום ואז מי שעונה גם מוסיף: "יופי, תעלו לקומה ארבע!". אבל זו היתה חידה מצויינת, והזדמנות נהדרת ללמידה אז עניתי:

"אני לא יודע. מה אתה חושב?"

ואז החלה שיחה מאוד מעניינת על אילו נתונים אנחנו זקוקים להם כדי לדעת באיזו קומה נמצאת דירה מספר 17: כמה דירות בכל קומה? האם יש דירות גן או קרקע? כמה? האם בקומות האחרונות יש מספר שונה של דירות?

בשעה שהתמודדנו עם האתגר עזר לנו מאוד להסתכל על בניינים בדרך. ניסינו לזהות את הדומה והשונה ביניהם, ומתוך כך לזהות מאפיינים חשובים לפתרון הבעיה.

החישוב המתמטי שכרוך בפתרון החידה אינו מסובך. זוהי חידה המשלבת תרגיל חילוק פשוט למדי. אלא שחילוק אינו נמצא בחומר לימוד של תוכנית הלימודים של כיתה א'. אז מה! מאחר והבן שלי לא יודע מה הוא אמור או לא אמור ללמוד (אבל כן מזהה חידה מאתגרת) הוא התגייס למשימה בהתלהבות. אז נכון, הוא אוהב חישובים, ותרגילים בחשבון לא מפחידים אותו. ועדיין, אין ספק שעצם העובדה

  1. שהוא היה זה שהעלה את השאלה,
  2. שתהליך הפתרון היה ברור לו וגם נגיש,
  3. ושלתשובה נכונה היתה משמעות מיידית עבורו,

– עודדו אותו לפתור את החידה.

את התשובה אני לא זוכר, אבל החוויה היתה נהדרת.

אשמח לשמוע על סיפורים דומים שיש לכם.